Izolace
Izolace je způsob, jakým oddělit interiér a exteriér od sebe. V oblasti stavebnictví se může jednat o izolaci tepelnou nebo hydroizolaci proti vodě. Používá se zejména pro omezení ekonomických ztrát v průběhu času a také pro zpříjemnění pobytu ve Vašem domě.
Tepelná izolace
Tepelná izolace slouží zejména k zamezení úniku tepla. V panelových domech bývá zpravidla doprovázena i fasádními úpravami. Při tepelné izolaci se tradičně používají materiály:
- polystyren – desky tvořené polymerací styrenu
- skelná vata – tvoří ji minerální vlákna, tlumí hluk, kouše :)
Tyto materiály jsou nejpoužívanější, další alternativa je izolační pěna, kterou se vystříká např. celé podkroví; její výhoda spočívá v tom, že je její nanesení velice rychlé, a že narozdíl od polystyrenu a skelné vaty odpuzuje hlodavce a nemůže se tak stát, že ji po letech něco rozkouše. Nicméně je jako materiál drahá a to včetně aplikace.
Hydroizolace
Hydroizolace slouží pro zamezení vniku vody, například při dešti, do obytné části domu. Řeší se jak na úrovni střechy, tak na úrovni zemní izolace. Existují tři druhy izolace střech.
- pokrývačská – klasické tašky pro šikmou střechu
- asfaltové pásy – na ploché střechy nebo střechy s mírnou šikminou (najdou se ale i vyjímky)
- hydroizolační fólie – ploché střechy a balkóny
Každý způsob má své výhody a případy a okolnosti, za kterých se používá. Schválně jsem nejmenoval asfaltové nátěry, protože Ty jsou naprosto neefektivní a jedná se o přežitek sovětského bloku. Hydroizolace je jednoduše něco, na čem opravdu nechcete šetřit, pokud je provedena neprofesionálně, problém se vrátí znova. Více o hydroizolaci.
Pro zemní hydroizolaci se nejprve vylijí základy betonem, na které se pak po napenetrování nanesou asfaltové pásy. Druhá možnost je pomocí asfaltových fólií, jako Fatrafol nebo Dekplan, které se podloží geotextílií, pro zabránění protrhání fólie. Po dalším vylití betonem, v dalších fázích stavby, se dělá izolace svislá, která na tu zemní navazuje a ukončuje tak vše potřebné.