• Broněk Pavelka
  • Izolace

Jak se zbavit vlhkosti, která trápí většinu starších domů?

Nadměrná vlhkost zdí. To je problém, s kterým se často potýkají starší domy, protože nemají dostatečné izolační vlastnosti. Ta má za následek další významné problémy, které se začínají postupně objevovat.

Nejčastěji se jedná o horší klima, opadající omítky, rozšiřující se plísně nebo jiné problémy vyskytující se v důsledku zvýšené vlhkosti. Ta má z dlouhodobého hlediska velmi špatný vliv na jenom na kondici vašeho domu, ale také na kondici lidí, kteří takový dům nebo jiný prostor obývají.

 

Toto je jen pár významných problémů, které vás v důsledku zvýšené vlhkosti čekají:

  • zhoršený zdravotní stav lidí (onemocnění dýchacích cest)

  • vyšší obsah zemních solí, které mají za následek opadající omítky a praskající zdivo

  • větší zima

  • vyšší náklady za topení

  • snížená tržní cena nemovitosti

 

Jak zvýšenou vlhkost odstranit?

Když už vaši stavbu vlhkost zasáhne, tak vás bude nejvíce zajímat, jak se jí co nejrychleji a navždy zbavit. Je to bezesporu nepříjemná záležitost. Ale nemusíte mít strach, ve většině případů se to dá řešit a postižená místa vrátit do původní stavu. Samozřejmě platí, čím dříve zakročíte, tím lépe.

Abyste se vlhkosti navždy zbavili, tak je třeba udělat kvalitní izolace. Vlhkost totiž vzniká špatnou, starou nebo nedostatečnou izolací. A protože se vlhkost projevuje nejčastěji ve spodní části domu, tedy v místech jsou zdi v přímém kontaktu ze zemí, tak se vlhkosti bez pořádné izolace prostě nevyhnete.

Jak ještě vlhkosti předcházet?

Pravidelně kontrolujte vlhkost. Tu nejlépe zjistíte pomocí vlhkoměru, který koupíte kolem 500 Kč. Ideální vlhkost, kterou by se měla pohybovat od 45 do 60 procent. Dělejte všechno proto, abyste tuto hranici nepřesáhli. Jinak by se začali rozšiřovat plísně.

Pravidelně větrejte několikrát denně. V zimě větrejte krátce ale hlavně intenzivně. A pokud můžete, tak se snažte udělat průvan, díky kterému se vlhký vzduch rozproudí a vyžene ven.

 

Problematiku izolace více rozebíráme ZDE

(Average rating NAN on 0 rating)
Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4