MAGAZÍN O STAVBÁCH

  • Broněk Pavelka
  • Web

Jaké vybrat tepelné čerpadlo?

Když se v dnešní době mluví o vytápění čehokoli, často slýcháváme pojem tepelné čerpadlo. Víme vlastně, co to je? Pokud nevíme nebo jen tušíme, v tomto článku si vše vysvětlíme a zároveň vybereme takové, které se hodí pro vytápění rodinných domů.

tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla země/voda

Tepelné čerpadlo získává teplo z trubek zakopaných v zemi (kapalina). Tato ohřátá kapalina proudí do výparníku tepelného čerpadla, kde své získané teplo předá chladicímu médiu kolujícím uvnitř zařízení. Ohřáté chladivo se vlivem zvýšené teploty vypaří a vzniklý plyn je nasán kompresorem, který plyn prudce stlačí a díky kompresi se zvýší jeho teplota na cca 80°C. Zahřáté chladivo ještě putuje do kondenzátoru, kde dojde k výměně tepla do topné vody, ze které se vytápí například rodinný dům. Po výměně tepla dojde ke zchlazení chladiva přes expanzní ventil a změně zpět na kapalinu.

Tato čerpadla odebírají teplo ze zemních vrtů nebo horizontálních výměníků. Pro rodinný dům stačí pro vytápění jeden vrt o hloubce 80 až 180 m nebo plocha 150 až 800 m2 dle geologického podloží a velikosti objektu.

Tepelná čerpadla vzchuch/voda

Tato čerpadla získávají teplo pro ohřev ze vzduchu. Nebojte se! V zimě fungují také, ale s nižší účinností. Další princip je úplně stejný tak jako v případě prvního čerpadla, které získává teplo ze zemského nitra.

Tato čerpadla se dodávají ve 2 verzích:

  • Kompakt - Kompaktní jednotky mají v jednom boxu kompresor, kondenzátor i výparník.
  • Split - Splitové jednotky mají kompresorovou část v jednom boxu, výparník s ventilátorem je v samostatném opláštění.

Topné okruhy

Nejčastěji se setkáme s primárním a sekundárním okruhem. Jak již název napovídá první zmíněný, tedy primární okruh je část tepelného čerpadla, kterou nevidíme, je v zemi. To ostatní, tedy sekundární okruh představuje samotný topný systém.

Tepelná ztráta rodinných domů

Tato hodnota je důležitá ve fázi, kdy vybíráme tepelné čerpadlo. Pokud se budeme bavit čistě o moderních nebo zrekonstruovaných rodinných domech, tak ztráty činí od 5 kW do 10 kW. Podle těchto hodnot jsou také k dostání tepelná čerpadla s příslušným výkonem. Musíme však počítat s tím, že za kompletní systém včetně veškerého příslušenství zaplatíme od 120 000 do 400 000 Kč.

Návrh tepelného čerpadla

Samotný návrh je poněkud složitější, než v případě klasického kotle na tuhá paliva nebo plyn. V případě realizace vytápění pomocí tepelného čerpadla se výkon odvozuje na 70 % tepelných ztrát objektu. Čerpadla se téměř vždy navrhují v bivalentním provozu. Tedy pokud tepelné čerpadlo nestíhá vytápět, pomůže mu elektrokotel nebo krb.

Ohřev vody

Tepelná čerpadla jsou plnou náhradou také různých ohřívačů vody, jak plynových nebo elektrických. Bohužel jejich nevýhodou je požadovaná teplota 50 až 60 °C. Vše je vyřešeno tzv. ekvitermě, kdy dochází ve dvou nádržích k přepínání zdroje trojcestným ventilem do vytápění nebo ohřev vody.

tepelné čerpadlo

Úspora elektrické energie

Pokud jsme do této chvíle topili elektrickou energií, po instalaci tepleného čerpadla můžeme čekat úsporu až 4násobně. Velikost úspory zcela závisí na tom, jaká byla zima. Při výběru platí jednoduché pravidlo, čím dražší a kvalitnější tepelné čerpadlo, tím větší úspora a finanční návratnost.

Klikněte pro další články o interiéru domu

(Average rating NAN on 0 rating)
Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4