MAGAZÍN O STAVBÁCH

 • Broněk Pavelka
 • Web

Orientační systémy dovedou zachránit život

Dnes se budeme bavit o záchraně lidského života v budově například při vypuknutí požáru. Říká vám něco pojem evakuace? Naprostá většina si představuje velmi nudná cvičení, když se nic neděje. V případě nouze nám ale může zachránit život. Evakuace je souhrnem organizačních a technických opatření, vedoucích k zabezpečení a přemístění ohrožených osob, zvířat a věcí do bezpečí. Ve velkých obchodních centrech nebo administrativních budovách slouží ke snadné navigaci v kouři nebo tmě orientační systém, a právě o něm tento článek bude.

Než se dostaneme k samotnému orientačnímu systému, tak ještě chvíli zůstaneme u evakuace. Evakuace se vztahuje na všechny zúčastněné, tedy postižené osoby, zvířata i záchranné složky, které se starají o likvidaci následků mimořádné události. V České republice ošetřuje evakuaci a všechny další věci s ní spojené legislativa:

 1. krizový zákon č. 240/2000 Sb.,
 2. zákon o integrovaném záchranném systému č. 239/2000 Sb.,
 3. zákon o zajišťování obrany České republiky č. 222/1999 Sb.,
 4. vyhláška Ministerstva vnitra o požární prevenci č. 246/2001 Sb.,
 5. vyhláška Ministerstva vnitra k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva č. 380/2002 Sb..

Orientační systémy

Svou nenahraditelnou funkci během evakuace mají orientační systémy a speciální symbolika jako "nouzový východ nebo evakuační výtah". Jelikož se jedná o jednoduché symboly a příkazy, v krizové situaci se jimi řídí člověk, který je zraněný nebo v šoku. Tyto systémy mají odvést postižené lidi do bezpečí.

Nejčastěji se však setkáváme můžeme setkat s orientačním systémem v podobě:

 • cedulí,
 • ukazatelů,
 • štítků,
 • číslem popisným.

Výhodou orientačního systému v budovách je jejich přehlednost, jednoduchost, vysoká životnost a funkčnost i během výpadku proudu. Za snížené viditelnosti mohou být vybaveny luminiscenčním materiálem, který dokáže světélkovat. Výrobci se při návrhu a výrobě plně podřizují představám zákazníka, který si orientační systém může přizpůsobit na míru, aby nekazil ráz interiéru. Pokud máme v plánu venkovní použití, měl bychom výrobce seznámit s touto skutečností, protože je nutné použít odolnější materiál.

Pro výroby se nejčastěji používají následující materiály:

 • plast,
 • nerez,
 • hliník,
 • dřevo.

Číst více článků o interiérech

(Average rating NAN on 0 rating)
Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4