Vytápění pomocí krbu nebo kamen

Rozhodli jste se skoncovat se zemním plynem nebo elektrickou energií k vytápění svého domu nebo chaty? Chcete navozovat příjemnou atmosféru praskajícího ohně? Tak jste tady správně, v tomto článku se budeme detailně zabývat výběrem krbu. Zejména zmíníme parametry, na které je dobré se zaměřit, aby bylo vytápění krbem nebo kamny efektivní.

Výkon na prvním místě

Tento parametr je důležitý, protože určuje, jak výkonný krb vlastně je. Pokud zvolíte krb s nízkým výkonem nemůžete od něj čekat, že vás zahřeje v mrazech, což by každý očekával. Nicméně problém nastává i tehdy, kdy zvolíte příliš "silná" kamna, ten totiž vytopí místnost ještě dřív, než se samotné topeniště zahřeje na provozní teplotu. Běžnou reakcí je, že lidé uzavřou vzduchovou klapku a dojde k nedokonalému hoření a tvorbě sazí nebo dehtu.

Teplovzdušné krby (občasné topení)

Řadíte-li se do skupiny zákazníků, kteří chtějí krbem přitopit v opravdu chladných dnech, ideální volbou je tzv. teplovzdušný krb. Tento typ je složen z:

  • Krbové vložky,
  • Obestavby (slouží k nasání a ohřívání čerstvého vzduchu).

Princip funkčnosti je takový, že se do obestavby nasaje čerstvý vzduch, který při průchodu ohřeje od krbové vložky. Následně je opět "vypouštěn" ventilačními otvory ven do prostoru, který ohřívá. Teplovzdušné krby poskytují komfort v podobě dálkového ovládání, kterým spustíte hoření.

Teplovzdušné krby (stálé topení)

Pokud chcete topit krbem během celé sezóny, je potřeba jej dovybavit o rozvody tepla a teplovodní výměník. Rozvody je nutné instalovat do každé místnosti v domě. Díky přidanému výměníku dokáže teplovzdušný krb ohřát kromě vzduchu také vodu, která je napojena na radiátory v domě.

Kachlová kamna

Dalším typem vytápění je stavba například kachlových kamen. Kachlová kamna se skládají z:

  • Kamnové vložky,
  • Stavěného topeniště,
  • Tahového systému.

Princip je takový, že pokud zatopíte v topeništi, vytvoří se horké spaliny, které proudí tahovým systémem. Spaliny kumulují svou tepelnou energii v obezdívce kamen, ze které teplo sálá do okolí. Toto teplo má mnoho výhod, například nevysouší vzduch.

Jak často přikládat?

Pokud jsme do této chvíle topili zemním plynem nebo elektrickou energií, užívali jsme si komfortu dálkového ovladače. Pokud přejdeme na krb nebo kamna, musíme přiložit ruku k dílu a občas jít naložit do topeniště. Jenže otázka zní, jak často, abychom nemuseli chodit každou hodinu, což by nás časem přestalo bavit. Kvalitní krb nebo kamna vydrží na jedno naložení hořet alespoň 8-14 hodin, takže jej stačí naložit 2x za den, což je přijatelné.

 

(Average rating NAN on 0 rating)
Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4