• Broněk Pavelka
  • Ostatní

Čerpadla pro domácnost i pro průmysl

Už jste si někdy říkali, že by se vám hodilo čerpadlo? My ještě také ne, ale stejně je dobré nějaké mít. Mohou se hodit jak do průmyslu, tak i do domácnosti při menších vodních nehodách. Dnes si o nich řekneme něco víc.

Čerpadla se dělí na mnoho různých druhů. V této rodině najdete ruční pumpy, povrchová čerpadla, oběhová čerpadla, benzínová čerpadla, čerpadla do jezírek a podobně. A to nemluvíme o různém příslušenství, které k čerpadlu můžete časem pořídit. Příslušenství zvyšuje životnost a výkon. Patří sem například tlakové a průtokové spínače, hadice, sací koše, těsnící šňůry, jističe, závěsy a mnohem více. Nás dneska bude zajímat druh čerpadel, který jsme zatím ještě nezmínili - tím jsou kalová čerpadla.

kalové čerpadlo

Kalové čerpadlo je speciálně navrženo tak, aby čerpalo kapaliny s výraznými příměsemi pevných látek. Jedná o vodu znečištěnou kaly, odpadem a dalšími většími nečistotami, se kterými by si běžné čerpadlo neporadilo. Můžeme je rozdělit na malá a velká čerpadla. Malá čerpadla jsou navržena pro domácnosti, kde se nepočítá s neustálým používáním a nutností čerpat velké nečistoty. Používají se při nárazovém čerpání vody z řeky, nebo zadržení vody na určitém místě. Tato čerpadla se často využívají v septiku. Oproti domácímu kalovému čerpadlu stojí průmyslové. Zde už se jedná o větší mašiny, které jsou schopny načerpat i veliké částice, se kterými by si domácí čerpadla neporadila. Unesou dlouhodobý provoz a často se používají v čističkách odpadních vod.

Jednotlivá čerpadla se od sebe liší především výkonem a tedy i primárním způsobem využití. Důležitou roli zde hrají faktory jako hladina pro provoz, maximální hloubka ponoru, výtlak, průtok a výkon motoru. Od těchto faktorů se pak také odvíjí i cena. Důležitou součástí čerpadel je tzv. plovákový spínač,  což je zařízení, které pozná, když není hladina dostatečně vysoká a v tom případě čerpadlo vypne. Zabrání tak chodu na sucho, který nejen že zbytečně saje energii, ale může čerpadlo poškodit.

(Average rating NAN on 0 rating)
Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4