Průmyslové ventilátory: Jaké jsou možnosti?

Průmyslové ventilátory jsou v dnešní době nezbytnou součástí téměř každé průmyslové haly, dílny či výrobního areálu. Existuje však několik druhů a je důležité zvolit ten správný. Přečtěte si, jaké základní druhy můžeme na trhu najít a v čem se jednotlivé typy liší. 

Co je to průmyslový ventilátor?

Průmyslový ventilátor je rotační ventilační zařízení, které pomáhá s čistotou a promícháváním velkého objemu vzduchu v průmyslových budovách vyznačujících se vysokou prašností, vlhkostí či teplotou vzduchu. Tyto prostory vyžadují vysokou sací kapacitu a zároveň poměrně nízký systémový odpor.

Jaké jsou druhy?

Na trhu jsou v dnešní době dostupné dva základní typy ventilátorů, a to ventilátory axiální a radiální. Někdy se uvádí ještě třetí semiradiální typ, který je kombinací dvou předešlých.

Axiální ventilátory

Axiální ventilátory, v některých případech nazývané také osové ventilátory se využívají především v silně znečištěných podmínkách, kde je nezbytné, aby ventilátor nasával velké množství vzduchu bez ohledu na dopravní tlak. Funguje na principu proudění vzduchu ve směru otáčení oběžného kola uvnitř zařízení. Oběžné kolo se tvarem podobá letadlové vrtuli.

Rozlišujeme tři druhy podle délky odtahu během odsávání:

  • maximální délka odtahu 3 m (týká se ventilátorů o průměru 100 mm)
  • maximální délka odtahu 5 m (pro zařízení o průměru 120 mm)
  • maximální délka odtahu 8 m (průměr ventilátorů o velikosti 150 mm)

Radiální ventilátory

Známé také pod pojmem odstředivé. Jsou nezbytné v prostředí, které při nasávání vyžaduje velký dopravní tlak. Lopatky těchto ventilátorů jsou zahnuté, což následně stáčí vzduch do jiného směru a přeměňuje tak kinetickou energii na energii tlakovou. Lopatky jsou umístěny po obvodu kola, sání probíhá ve směru otáčení ventilátoru, výtlak pak v pravém úhlu, kolmo na jeho osu.

Lopatky radiálních ventilátorů mohou mít několik různých podob, existují:

  • lopatky zahnuté dopředu (základní typ ventilátoru, je jednodušší na výrobu, cenově dostupnější, avšak méně účinný)
  • lopatky zahnuté dozadu (účinnější typ, lopatky jsou výkonnější, stačí jich menší množství na jedno zařízení, jsou však poměřně drahé)
  • radiálně zakončené lopatky

Jsou vhodné pro použití v podmínkách, kde je nutné odvádět vzduch delším potrubím, maximální délka odtahu se u radiálních ventilátorů pohybuje od 13 do 36 m.

Semiradiální ventilátory

Jak již bylo zmíněno, semiradiální ventilátor je kombinací dvou předešlých forem, někdy se můžeme setkat také s označením diagonální. Funguje na principu nasávání vzduchu ve směru rotace oběžného kola zařízení a následném výtlaku v jiném úhlu. Jelikož se ale nejedná o pravý úhel jako u radiálního typu, je tento druh úspornější co se týče prostoru.

 

(Average rating NAN on 0 rating)
Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4