• Broněk Pavelka
  • Zahrada

3 důvody, proč chtít zimní zahradu

zimni-zahrada.jpg

Zima je naštěstí za námi, předpověď počasí slibuje krásné jarní teploty a většina zahrádkářů již začala pracovat na svých zahradách, na kterých tráví většinu volného času. Když se opět vrátím k zimnímu období, jedná se o období, ve kterém na zahradu vstoupit nemůžeme, a tak musíme hledat jiné aktivity. V případě, že vlastníme rodinným dům, řešením, jak uspokojit svou zahrádkářskou „touhu“ je pořízení zimní zahrady.

Důvody proč mít zimní zahradu

  1. Plní obytnou a estetickou funkci,
  2. Rozšiřují obytný prostor domu,
  3. Zlepšují kontakt člověka s přírodou.

Zimní zahrada 

Jedná se o zasklenou konstrukci, většinou připojenou k rodinnému domu. Zimní zahrady jsou zvenčí vidět jako významně prosklené obytné místnosti, které obyvatelům domů umožňují využívat zahradu, i když panují nízké teploty nebo sněží. Pokud nastane léto, je potřeba rostliny vyjmout ze zimní zahrady. Zimní zahrada mají také své nevýhody, v zimním období jsou ekonomicky náročnější kvůli vytápění, dále mohou za určitých podmínek zvyšovat vlhkost v celém době a tím podporovat šíření například plísní.

Vhodné umístění zimní zahrady

Než se rozhodnete pro stavbu zimní zahrady, je vhodné s odborníky probrat, kde ji umístíte. Špatně zvolené místo totiž ovlivní vlastnosti této zahrady a mohlo by se stát, že nebude plnit účel, pro který jste se rozhodli ji postavit. Obecně platí, že nejvhodnějším umístěním je jihovýchodní strana budovy.  

Materiál pro stavbu zimní zahrady

Pokud přemýšlíme, z jakého materiály postavíte zimní zahradu, nabízí se dřevo, kov nebo plast. Dřevo má bez pochyb určité kouzlo, nicméně se o něj musíte starat. Pokud zvolíte kov, musíte se rozhodnout pro ocelovou nebo hliníkovou konstrukci. Osobně doporučím hliník, protože se o něj nemusíte příliš starat a má delší životnost proti ocelovým konstrukcím. V poslední době je však naprostým trhákem pro výrobu zimních zahrad plast. Výhoda těchto materiálů spočívá v jejich tvarovatelnosti a rozmanitosti.

Otvorové výplně

Pokud již víte, jaký materiál zvolit pro samotnou konstrukci, je dobré si předem také rozmyslet, co použít pro otvory. Nabízí se zasklení izolačním dvojsklem, polykarbonátovými deskami nebo bezpečnostním dvojsklem. Na střechy se nejčastěji používají dvojskla, spodní strana je potažena bezpečnostní fólií. Přece jenom se jedná o velkou zasklenou plochu v úrovni země, je vhodné vždy zasklívat otvorové výplně bezpečnostním dvojsklem, které brání násilnému vniknutí a díky hliníkovému rámečku zbavuje vzduch vlhkosti.

Ventilace zimní zahrady

Jelikož pěstujeme uvnitř zahrady různé tropické rostliny, jsme nuceni jim vytvořit určité klima. Pro dosažení tohoto prostředí je žádoucí vybrat správný typ ventilace. Nejčastěji se používají střešní okna, doplněné o sensor vlhkosti.

 

Další články o vybavení zahrady

(Average rating 5 on 1 rating)
Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4