• Broněk Pavelka
  • Zahrada

Zastřešte své posezení pergolou

Máte rádi zahradní posezení, ale přímo nesnášíte situaci, kdy vám tuto chvíli překazí přeháňka nebo bouřka? Chtělo by to nějakou tu střechu nad hlavou. Nejvhodnější bude postavit si pergolu, která nám umožňuje využívat zahradní posezení i ve chvíli, kdy počasí nepřeje.

Příprava a stavba

Taková stavba pergoly není jen otázkou pár hodin. Nejdůležitější je se připravit! Znáte to přísloví „dvakrát měř a jednou řež“. Velmi důležitá je taky doba, kdy začneme s výstavbou. Osobně doporučuji hned z jara, jakmile rozmrzne půda.

Jste-li zručný kutil, návrh a samotnou stavbu zvládnete hravě. Zvláště pokud se jedná o klasickou konstrukci se šikmou střechou. V těchto případech bych neutrácel peníze za firmy a zkusil postavit pergolu svépomoci. Ovšem pokud vás nudí klasické konstrukce, které má každý druhý soused, můžete vymýšlet různé okrasné tvary a individuální nosníky například s mřížováním, ale musíte počítat s tím, že k tomu budete potřebovat stolaře a mnohdy i CNC frézu. Takoví stolaři většinou mají tým zručných lidí a pergolu vám postaví za jeden víkend za pár stovek a se zárukou.

Materiál

Nejčastější materiály používané ke stavbě pergoly:

  • borovice,
  • dubu nebo buku,
  • kanadský cedru.

Obrovská nevýhoda dřeva je jeho životnost a údržba. O dřevo se musíme pravidelně starat a nešetřit na nátěrech.

Bioklimatické pergoly

Ten, kdo navštěvuje zahrádkářské veletrhy asi postřehl, že se objevily tzv. bioklimatické pergoly. Jedná se o unikátní stínicí systém, který umožňuje využívat obytný prostor terasy za každého počasí, obdobně jako klasická pergola. Jak to dokáže, aby na nás nepršelo? Pomocí speciálních natáčecích hliníkových lamel (stínící a protidešťové) zajišťuje proudění vzduchu směrem nahoru, což napomáhá vytvoření vhodného klimatu pod pergolou.

Princip funkce

Pergola je osazena tzv. pohyblivým slunolamem, který svým natáčením až o 140 stupňů obstarává tyto funkce:

  • stínění slunce,
  • protidešťová ochrana,
  • odvodní systém pro dešťovou vodu.

 Rozhodnete-li se bud pro klasickou dřevěnou pergolu nebo ultramoderní dálkově ovládanou bioklimatickou pergolu, určitě pod ní strávíte velmi příjemné chvilky. Kdo si chce dopřát ještě větší relax, může si do pergoly umístit gril a nebo spa.

 

Co se ještě dá všechno dělat se zahradou?

(Average rating NAN on 0 rating)
Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4