Co jsou dveře?

Dveře jsou pohyblivý mechanismus používaný k odepření přístupu do místa, které je jimi opatřeno, nebo naopak k povolení povolaným osobám v tom, aby se do uzavřeného místa mohli dostat. Bývají jimi opatřeny například budovy, auta a pokoje. Dveře slouží jako preventivní opatření proti krádežím nebo také proti šíření požárů a uchování soukromí individuálního jedince. Větším dveřím se v češtině říká vrata.

dveře s izolačními vlastnostmi

Většina dveří obsahuje zámek, který je otevřen klíčem, bez kterého se zámek neotevře a přístup do uzavřeného prostoru je tedy povolen jen tomu člověku, který klíčem, který k tomu zámku patří, disponuje. Dále pak klika či koule, umístěná na kování, která slouží k otevření dveří

Dveře můžeme rozložit do několika kategorií.

  • Karuselové – dveře, které se otáčí kolem svého středu. Většinou jsou vyráběny ze skla. Dříve byly vybaveny tyčí, na kterou se muselo tlačit, aby se dveře pohybovaly, dnes jsou většinou pomocí senzoru automatické a s identifikací příchodu osoby se začnou samy otáčet. Bývají v místech, kde dochází většímu pohybu lidí.
  • Obyčejné – klasické dveře, kterými je vybavena většina domů. Obsahují kliku nebo kouli, rám a panty.
  • Vysouvací – dveře, které se k uvolnění průchodu musí zasunout do strany podél své vodorovné osy. Většinou tomu tak je buď do falešného pouzdra anebo do místa u zdi vedle dveří. Tyto dveře jsou většinou dvoukřídlé.
  • Lítačky – dveře, které nemají určený směr otevírání a proto je snadné je otevřít z obou stran stejným způsobem. Po jejich otevření se díky kinetické energii kývají na obě strany, dokud se nedostanou zpět do své výchozí pozice.
  • Harmonikové – dveře, které slouží jako přepážka mezi místnostmi nebo částmi místnosti. Jejich složený stav umožňuje projití, ale stav rozložený je jak vizuálně, tak průchodově nepropustný.
(Average rating NAN on 0 rating)
Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4