Jak se chránit před ohněm?

V první řadě si hlídat, aby se volně nezakládal oheň. To ale v některých případech není možné kontrolovat, a proto musíte svou obranu proti požáru rozšířit. Jednou z možností jsou protipožární uzávěry.

Jejich funkce přímo vyplývá z názvu. Jedná se o uzávěry, které brání šíření požáru a udržují tak v bezpečí tu část budovu, kde požár nezačal. Uzávěry jsou navrhnuty tak, aby spolehlivě vydržely plameny do té doby, než je přijedou zastavit hasiči. Jak ale požární uzávěry vypadají? Z názvu to vypadá, že se bude jednat o pancéřovaný uzávěr jako do vesmírné lodi ze sci-fi filmu. Jedná se ale o obyčejné dveře a vrata, jejichž vlastnosti jim dovolují požáru odolávat mnohem delší dobu, než obyčejné vstupy. Dají se rozdělit na personální a průmyslové.

Personální

Zde se jedná o dveře pro průchod lidí. Můžeme je dále dělit na protipožární automatické dveře a protipožární otevíravé dveře. Rozdíl mezi nimi byste i odhadli. Automatické dveře jsou velmi podobné těm, které najdete v obyčejných veřejných budovách, pouze s tím rozdílem, že jsou schopny zadržet požár. To samé platí o otevíravých protipožárních dveřích, které jsou velmi podobné těm obyčejným.

požární uzávěry

Průmyslové

U průmyslových vstupů už rozeznáváme větší množství druhů. Mnoho z nich vám asi nebude tak známých, protože se jedná o uzávěry, které se využívají v průmyslu tak, kde se velké množství lidí nedostane. Můžeme je rozdělit na 6 druhů.

1. Protipožární roletový uzávěr - Jedná se o roletu z nehořlavé textilie, která je napojena na hlásič kouře nebo tepla. Pokud je všechno v pořádku, zůstává srolovaná. Pokud ale dostane signál o zvýšené teplotě, nebo větším množstvím kouře, tak se sroluje dolů. Pro případ výpadku proudu je její funkcionalita pojištěna náhradním elektrickým zdrojem.
2. Protipožární rolovací vrata - Jejich funkce je velmi podobná roletovému uzávěru. Rozdíl je především v jejich vzhledu. Rolovací vrata vypadají jako běžný vjezd do garáže. Jejich velkou výhodou jsou minimální nároky na prostor. Blokují nejen požár, ale také teplo.
3. Protipožární posuvná vrata - Další mechanismus, který vyžaduje minimální prostor. Dveře se neotevírají, ale posouvají do strany. Nevyžadují tak žádný prostor před ani za nimi. Otevírání do strany také umožňuje využít celý průchozí prostor a tím pomáhá k rychlejší evakuaci osob a majetku.
4. Protipožární sekční vrata - Tento druh je také velmi podobný garážovým vratům. V tomto případě těm domácím. Také jsou rozděleny na jednotlivé sekce, které se postupně rolují směrem dolů. Jejich velkou výhodou je možnost využití celého dveřního prostoru pro průchod.
5. Protipožární výsuvná vrata  
6. Protipožární otevíravá vrata - Na první pohled vypadají jako obyčejné dveře. Je možné k nim ale nainstalovat mechanismus, který dveře automaticky zavře, pokud detektor zjistí zvýšenou teplotu nebo přítomnost kouře. V případě, že zůstanou bez naprogramování, otevírají se ručně jako obyčejné dveře. Je možné je využít jak v interiéru, tak exteriéru a tím dále vylepšit protipožární ochranu celé budovy.

Protipožární uzávěry by měla mít každá budova, ve které hrozí vznícení a kde by mohlo dojít k velkému množství škod jak na majetku, tak na životech. 

(Average rating NAN on 0 rating)
Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4