Jakou vybrat střešní krytinu a kolik bude stát
Mnozí se před rekonstrukcí nebo stavbou nemohou rozhodnout, jakou střešní krytinu použijí pro svou novou střechu. Ono není divu, protože trh je natolik rozmanitý, že vybrat krytinu není nic jednoduchého. Jelikož střecha chrání a izoluje váš veškerý majetek před povětrnostními vlivy a samotnou stavební konstrukci před zatečením, takže bychom výběr neměli v žádném případě podcenit.
Jak vybírat?
Obecně vzato, krytinu musíte vybírat na základě sklonu vaší střechy. Dalším aspektem výběru je nepřeberné množství materiálů a tvarů krytin, ze kterých si můžete vybrat. Díky takovému množství se ze střech staly designové prvky, které podstatně ovlivní celkový dojem z domu.
Materiály:
- Pálené tašky (sklon střechy 22° - 40°)
- Betonové tašky (sklon střechy 22°)
- Břidlicie
- Eternit
- Plechové/ Asfaltové / Plastové krytiny
- Šindel
Jakou „tašku“ si vybrat?
Výběr máte 50/50, protože buď zvolíte betonovou nebo pálenou tašku. Teď zůstává otázka, která je lepší? Bohužel na tuto otázku nelze nijak přímo odpovědět, protože vlastnosti obou tašek jsou velice podobné. Nevýhodou je, že mají vyšší hmotnost.
Výhodou pálené varianty je její barevná škálovitost a tvarovost. Tašky si obecně dobře počínají v kontextu s dlouhou životností, protože zub času je na nich poznat až po slušné řádce let. Nicméně, aby vydržela tolik co má, je nutné zabezpečit pevný podklad, tedy kvalitní krov. Pálenou střešní tašku seženete od 30 Kč bez DPH (1 m2 = 300 Kč)
U betonové varianty se toho tolik od pálené tašky neliší, platí stejná pravidla a požadavky na krov. Její výhody se projevují zejména ve tvrdších klimatických podmínkách, kde lépe snese mráz a odpudí vodu. Betonovou střešní tašku seženete od 28 Kč bez DPH (1 m2 = 280 Kč)
Při rekonstrukci buďte opatrní!
Při výběru krytiny velmi záleží na tom, zda stavíte nový dům nebo rekonstruujete stávající střechu. Při standardní rekonstrukci se toho tolik neděje, nicméně při změně nějakých parametrů střechy už nemusí původní krytina vyhovovat. Výběr správné krytiny přizpůsobujte také:
- složitosti střechy,
- členitosti střechy,
- klimatickým podmínkám v dané oblasti (zátěž sněhu).
Jak odhadnu cenu krytiny na celou střechu?
Máte-li vybranou krytinu a váháte nad tím, kolik jí budete potřebovat a kolik bude stát? Oslovte přímo výrobce, který vám velmi ochotně a hlavně zdarma vypočítá počet kusů krytiny a cenu. Když trefíte na akci, můžete ušetřit pár tisíc korun díky mimořádně slevě.
Samotné položení střechy je taky značná investice a počítá se od m2. Běžně se ceny pokrývačů pohybují v rozmezí 300 a 500 Kč/m2. Záleží také na typu krytiny.
Kvalitní krytina ušetří až 17 % tepla
V dnešní době, kdy se snažíme šetřit na každém kroku je tepelná úspora velmi výrazným aspektem. Moderní krytiny umožní ušetřit 15-17 % tepla, nesmíte ovšem při pokládání zapomenout na izolační vrstvu. Jako bonus můžete získat v případě šikmé střechy podkrovní prostor. Pro izolaci se nejčastěji používá:
- minerální vlna,
- polystyren,
- ovčí vlna,
- sláma.