• Broněk Pavelka
  • Zahrada

Sklo nebo “sklo”? Polykarbonát není vždycky špatně.

Domácí zelenina, krásné květiny, odpolední chvíle odpočinku, to vše může znamenat skleník. Váháte však, jestli zvolit sklo, plastové desky či možná dokonce fólii? Nenechte se zmást řečmi okolí a přečtěte si, jakými vlastnosti jednotlivé druhy vlastně disponují a který materiál je pro vás tedy nejlepší.

Primárně záleží na tom, kolik jste ochotni do skleníku investovat a dále také na jeho využití. Lidé často zapomínají, že právě to, co chtějí ve skleníku pěstovat, by mělo z velké části mít vliv na to, jaký materiál na jeho stavbu použít.

Sklo

Sklo je doporučováno především pro pěstování květin, jelikož dokáže zajistit perfektní světlo. Je také velmi odolné vůči chemickým vlivům, které mohou jinak citlivé květiny ohrozit.

Není však úplně ideální v případě, že uvažujete o vytápění. Sklo na rozdíl od polykarbonátových desek neobsahuje vzduchové komory, jeho tepelné izolační schopnosti jsou tak výrazně horší a v chladných měsících je rozdíl v nákladech za vytápění opravdu znatelný. Naopak ale skleněné desky nedokáží dostatečně odvádět vlhkost, prostředí skleněného skleníku je tak více vlhké než při použití jiných materiálů. Problém může nastat také při špatném počasí, křehké sklo nemusí snést velký nápor například při hustém krupobití.

+ květinové záhony
+ skvělá světelnost
+ odolnost vůči světelným vlivům
- špatné izolační schopnosti co se týče tepla
- horší schopnost odvádění vlhka
- křehký materiál 

Polykarbonát

Polykarbonátové desky na skleník patří zejména tehdy, pokud se zajímáte o pěstování zeleniny. Jak již bylo zmíněno, skvěle izoluje teplo, to je v chladnějších měsících výhodou, na druhou stranu ale během horkých dní musíte myslet na dostatečné větrání. Nepropouští všechno venkovní světlo, ale mírně jej rozptyluje, nehrozí tak spálení rostlin. Díky vzduchovým komorám a pružnému materiálu jsou polykarbonátové desky mnohem odolnější a snesou větší nápor, co se týče škrábanců, jsou ale naopak náchylnější, v rýhách a uvnitř komor se často zadržuje voda a špína, z estetického hlediska tak polykarbonát v porovnání se sklem výrazně zaostává.

+ zeleninové záhony
+ skvělé izolační schopnosti co se týče tepla
+ rozptyluje venkovní světlo, nedochází tak ke spálení rostlin
+ odolnost materiálu vůču tlaku
- náchylnost na odřeniny a škrábance
- estetické hledisko

Fólie

Fólie je většinou záležitostí pro začátečníky, pokud se však pro fóliový skleník rozhodnete i jako zkušenější pěstitel, rozhodně se nemáte za co stydět. Fóliový povrch je nejlevnější záležitostí, disponuje však skvělými izolačími vlastnostmi a rozptyluje světlo, tudíž stejně jako u polykarbonátových desek nehrozí spálení rostlin. Naopak ale fólie nevydrží příliš dlouho, musí se po určité době vyměnit a je snadné ji poničit. Pokud však máte skleník jen pro občasnou zábavu a nějaké to rajče sem tam na svačinu, tak vlastně proč ne?

+ vhodné pro začátečníky
+ cena
+ skvělé izolační vlastnosti
+ rozptyl venkovního světla
- životnost materiálu
- estetické hledisko

(Average rating NAN on 0 rating)
Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4